Aktualności

Wysoka wydajność i niskie zużycie energii – to cechy nowego dopalacza, uruchomionego w zakładzie Vesuvius w Skawinie, który działa już w trybie ciągłym.

Zakup nowego dopalacza to pierwsza z trzech zaplanowanych na 2019 rok inwestycji. Urządzenie zastąpiło dopalacz tymczasowy, używany dotychczas na wydziale W2. Jego instalacja i kalibracja trwała od końca grudnia 2018 roku do pierwszych dni marca 2019 r.

Dopalacz będzie dopalał 100 proc. strumienia spalin pochodzących z pieca. Urządzenie jest bardzo energooszczędne – zostało wyposażone w tzw. wymiennik ciepła, który odbiera ciepło z procesu dopalania spalin i podgrzewa spaliny z pieca kierowane do dopalacza z około 200-250°C do nawet 500°C. Dzięki temu zużycie energii przez dopalacz spada nawet o 50 proc. w stosunku do dopalacza bez wymiennika ciepła.

Docelowa temperatura dopalania (około 700-750°C) jest osiągana za pomocą palnika spalającego gaz ziemny – popularne i bezpieczne paliwo wykorzystywane m.in. w domowych kuchenkach.

Vesuvius jest już w trakcie realizacji dwóch kolejnych działań inwestycyjnych. Pierwsze z nich, wymiana pieców do podgrzewania i nawęglania, dotyczy procesu wykańczania wyrobów również na Wydziale W2. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na IV kwartał 2019 r. Kolejne działanie obejmować będzie proces produkcji masy zatykarkowej na Wydziale W3, gdzie zainstalowany zostanie nowy system wentylacji (lub inne tego typu rozwiązanie). Również ta inwestycja ma zostać zrealizowana do końca tego roku.

 Zobacz film:

 

Przeczytaj biuletyn:

Vesuvius 2019 | Biuletyn nr 1 (kliknij)