Aktualności

Montaż nowej wentylacji na Wydziale W3 właśnie wszedł w końcową fazę. Prace nie zwalniają pomimo epidemii koronawirusa – inżynierowie przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa oraz zasady dystansu społecznego, montują ostatnie elementy układu, który będzie odpowiedzialny za wymianę i filtrację powietrza w hali Wydziału W3. Rozruch systemu planowany jest na maj br.

Inwestycja nr 3 jest rozwiązaniem ograniczającym uciążliwości zapachowe wprowadzonym uzupełniająco do inwestycji nr 1 (dopalacza termicznego), zakończonej w 2019 roku  oraz inwestycji nr 2 (nowych pieców do podgrzewania i nawęglania wyrobów), która jest gotowa i oczekuje na wydanie pozwolenia na użytkowanie. Montowana właśnie wentylacja ma całkowicie wyeliminować konieczność fizycznego wietrzenia hali produkcyjnej poprzez otwieranie okien i drzwi.

Instalacja składa się z:

  • centrali wentylacyjnej firmy VBW,
  • przeznaczonych do tej centrali kompletu filtrów węglowych,
  • wysokosprawnej pompy ciepła firmy Samsung, która umożliwia odzysk energii z powietrza zużytego.

Dla maksymalizacji skuteczności, wentylacja została wyposażona w trzystopniową filtrację powietrza z wykorzystaniem trzech rodzajów filtrów węglowych: kasetonowych, kieszeniowych i tubowych. Filtry węglowe są szeroko stosowane w tego typu systemach i doceniane za doskonałe właściwości neutralizujące lotne związki organiczne odpowiedzialne za powstawanie zapachów.

Co istotne, instalacja nie będzie powodowała uciążliwości akustycznej dla mieszkańców. Urządzenia znajdują się wewnątrz hali, w osobnym pomieszczeniu. Dla komfortu pracowników zostały dodatkowo wygłuszone tłumikami akustycznymi.

Koszt inwestycji to około 0,5 mln, wykonawcą jest firma PROFITECT Sp. z o.o. z Bochni.